Blog

Sunta Vidası

Sunta Vidası; Dünya çapında birçok farklı sanayi ve üretimi yapılan birçok değişik alanda ürünler mevcuttur. Ve tüm bu ürünlerin her birinin birbirinden farklı ve kaliteli parçaları mevcuttur. Ancak bir durumları her birinde ortaktır. O da tüm o üretilen ürünlerin parçalarını bir araya getirerek birbiri ile bir bütün haline getirilmesini sağlayan bağlantı elemanlarıdır. Bu nedenden dolayı dünya üzerinde üretilen her ürünün temel parçası şüphesiz sunta vidası ya da daha birçok değişik bağlantı elemanlarıdır.

Sunta vidaları özelliği diğer vidalara göre farklıdır. Gerek diş yüksekliği gerek hatvesi bakımından diğer vidalara oranla oldukça farklıdır. Sunta vidası üretimde özen gösterilmesi geren bir vida çeşididir. Sunta vidaları ahşap, MDF ve sunta gibi ürünlerin montajlarında kullandığı için dayanıklı hammaddeler ile üretilmelidir. Deformasyon yapmaması için üretilen vidaların dişleri düzgün şekilde şekillendirilmelidir.

Eğer bu bağlantı ürünlerinden bir tanesi bile hatalı çıkar ise o zaman tüm parçalar birbirinde ardına parçalanabilir. Bunun nedeni ise her hangi bir ürünün parçaları bir araya getirilirken her biri bir diğerini tamamlayarak birbirinden destek olmaktadır. Bunun için bağlantı elemanları kaliteli olmaz ise o zaman bir ürünün tüm parçaları dahi tamamlanmış bile olsa tümü boşa gidebilir. Bu yüzden tüm bağlantı elemanları kaliteli bir yerden temin edilmesi büyük bir önem arz etmektedir.

Read more

Civata Nedir?

Civata; Makinadan, yapı sektörüne, mobilyadan otomotive pek çok alan ve iş dalında sıklıkla kullanılan, vazgeçilmez bir bağlantı elemanı olan civata, kullanıldığı birimleri birbirine bağlama görevini üstlendiği için, özenle üretilmesi gereken bir malzemedir.

Civata Modelleri

Temel mantık olarak, bağlanması hedeflenen yüzeyler üzerine açılan bir deliğe uygun ebatlarda üretilen civatalar, üstlerine yerleştirilen somunlar vasıtası ile parçaları birbirine monte eder. Oldukça hassas ve çok sağlam monte edilmesi gerek yüzeyleri bağlama elemanı görevini üstlenmiş olan civata, bu özellikleri göz önünde bulundurulunca doğru malzeme ve üretim teknikleri bir araya getirilerek üretilmesi gereken bir malzeme. Civatalar pek çok kullanım kolaylığı ve avantajı sağlaması dolayısı ile tercih edilen bağlantı ürünleridir. Bu kolaylıklar arasında; çözme ve bağlama kolaylıkları, standart olarak hazırlanmış olmaları ve değişik uygulamalar için değişik türlere sahip oluşları sıralanabilir.

Doğan Vida & Civata, bu alanda ihtiyacınız olan tüm malzemeleri tek bir adreste bulabileceğiniz, konusunda deneyimli ve yenilikçi bir firma.  Görüntü itibari ile ufak bir ürün olmasına rağmen çok büyük malzemeleri birbirine bağlayarak, uçaklar, gemiler, çelik yapılar gibi oldukça büyük son ürünlerin ortaya çıkmasını sağlayan cıvatanın, bu anlamda sağlamlık ve kalitesine güvenilerek alınması ve ürünlerde yüksek performans göstermesi beklenir. Bütün bu ihtiyaçlarınıza cevap vermek için çalışan ve yıllardır çalışmalarıyla kalitesini ispatlamış olan firma, markalaşma yolunda emin adımlarla ilerlemekte.

Read more

Vida Nedir?

Vida; Sadece altı köşe başlıklı anahtarlarla açılıp kapanan bağlantı elemanlarına civata denmekte, bunun dışında kalan anahtar, tornavida vb. aparatlar kullanılarak açılıp kapanan bağlantı elemanları ise genel anlamda vida adıyla anılmaktadır. Birçok çeşidinde somun kullanılmaz. Bu tip vidalar, genellikle sivri uçlu olup, bağlantı yapılacak yeri önceden ya da anında delerek, tornavida, elektrikli matkap vb. aletler yardımıyla sabitlenir. Özel amaçlı üretilmiş, anahtar kullanılarak sıkıştırılan ya da gevşetilen vidalar olduğu gibi, tornavidayla sıkıştırılıp gevşetilen cıvatalar da bulunmaktadır.

Vidalar

Teknik anlamda vidalar silindirin üzerine helisel oyuk açma işlemidir. Daha özel anlatımla; “vida” bir silindirin üzerine sarılan dik üçgenin hipotenüsünün oluşturduğu helisin adıdır. Bu dik üçgenin dik kenarlarından biri silindirin çapına eşit olup diğer dik kenarın ölçüsü vidanın adımına eşittir. Vidalama işlemi uygulanmış silindir parçanın bir ucuna söküp takmak için başlık ilave edildiğinde elde edilen cisim civatadır. Civata başı denilen kısmın üç köşeden sekiz köşeye kadar farklı çokgen çeşitlerinde ve tonavidalara uygun formları vardır.

Read more